Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/d/3/d326f219-ce94-40cb-94e8-6e37b03a04c2/karolinamolinari.cz/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
„Jste vegetariánka? Vaše šance na otěhotnění a udržení plodu klesají!“ | Karolína Molinari

„Jste vegetariánka? Vaše šance na otěhotnění a udržení plodu klesají!“

05. dubna 2021

Tahle věta následovala při úplně prvním vyšetření na začátku naší cesty napříč asistovanou reprodukcí, když se mě paní doktorka zeptala, jak jím. Odpověděla jsem, že jsem vegetarián. V té době jsem maso nejedla sedmým rokem. Neskrývaně protočila oči v sloup a koutek úst stočila významně dolů. 

Jóga a ahimsá

Maso jsem přestala jíst v období, kdy jsem začala praktikovat jógu. Mám pocit, že každý, kdo se jí jednou začne věnovat, tenhle přístup postupně plynule přijme za svůj. Ahimsá představuje jeden z principů neubližování, nenásilí. Jedná se o morální zásadu hinduismu, buddhismu, džinismu, ale také jde o jeden z jógových stupňů Patanjalliho osmistupňové jógové stezky. 

Prvních pár let bez masa to šlo hladce, byl jsem lehká jako pírko a nic nenapovídalo tomu, že tělo pomalu kradmo vyčerpává zdroje.

V době, kdy jsme se o mimčo začali pokoušet, jsem se kromě rozvodové psycho zátěže poměrně zdárně vyšťavovala vedením kondičních lekcí. Pamatuji si období, kdy mi bylo 37 let, večer jsem se vracela ze svého sportovního studia domů s baterkami vybitými nadoraz, a točité schody vedoucí k našemu půdnímu bytu pro mě byly nadlidským úkolem. Plazila jsem se po nich vzhůru, studený pot mi tekl po zádech a srdce bušilo. (Mně, sportovní instruktorce, holce odjakživa kypící energií :)).

Hlavou se mi honily myšlenky, že tohle je začátek stárnutí

Kolikrát jsem v noci nemohla spát, seděla na záchodové míse a koukala ven z okna. Hlavou mi běželo, že tohle je začátek stárnutí. Když člověk postupně ztrácí sílu, jeho mysl na ten stav zareaguje tak, že buď z toho mentálního procesu vykličkuje ven, anebo ho podpoří. Buď ten proud myšlenek začneme točit ve smyčce dokola a živit ho, anebo se rozhodneme změnit nefungující stav. Možnost se soudně a svobodně rozhodnout v jakémkoliv tématu je kouzelnou výsadou každého z nás.

Ahimsá ano, ale ve vztahu k sobě samé

Tenkrát jsem se rozhodla ono jógové Ahimsá respektovat. Znamená totiž nejen nenásilí k jiným živým bytostem, ale také k sobě samým. A já tenkrát upřednostnila sebe. Trvalo dva roky, než jsem se postupně dostala do formy. Dnes je mi o devět let víc, a přestože mám prcka, který je fulltime rarach, mám síly víc než kdy dřív. 

Vůbec netvrdím, že maso je předpokladem početí. Ale pokud už žena řeší neplodnost a jde cestou asistované reprodukce, měla by si na skladbu svého jídelníčku a zároveň výdajový režim posvítit. 

Vegetariánská Indie

Při svých pobytech u učitelů jógy v Indii jsem jezdila do oblastí, kde se výhradně jedlo vegetariánsky. Poslední rodina, v které jsem žila, měla dokonce i vege dalmatina :).  Každý den se s chutí zavrtal do své misky dhalu a rozhodně nestrádal. O neplodnosti v téhle části Indie nemůže být řeč. Čím to tedy může být?

Stres je evidentní faktor a zásadní měrou se podílí i na neplodnosti. Očima čínské medicíny ale vidím ještě jednu skutečnost. Pokud ženský organismus nemá sílu menstruovat, ovulovat, počít a udržet dítě a zároveň je v naší zeměpisné šířce živen vegetariánsky a studenou syrovou stravou, musí vydávat nemalé rezervy ze svého energetického budgetu. 

Pánev plná chladu

Zimomřivost, chlad v nohou i podbřišku je v 90 % případech společným jmenovatelem žen, které se na mě obrací pro neplodnost. A většina z nich se stravuje, jak samy uvádějí, „zdravě“. Zpravidla když si ten zdravý jídelníček rozebereme, dostaneme se na studené a syrové saláty, studené jogurty, sýry a libovou šunku. Nechybí hromady ovoce, sem tam nějaké to smoothíčko a celý arzenál výše jmenované syrovosti korunují buď ječmenem nebo chlorellou.

Podtrženo sečteno, při konzumaci těchto potravin tělo jede na plné obrátky, aby natrávilo syrovou, chladnou anebo mléčnou stravu. Zelené superpotraviny mají v těle také ochlazující účinek, a tak pod tou zdravou náloží ženská pánev mrzne a ztrácí energii.  V zimním období se tato ztráta násobí a chlad v těle je silným protihráčem těhotenství.

Pokud je v organismu prázdnota a chlad, tělo se těhotenství brání coby potencionálnímu vyčerpávání zdrojů. Žena, která se snaží otěhotnět by proto v první řadě měla řešit sebe, svou zdravotní kondici. Měla by podstupovat kroky vedoucí ke svému vlastnímu fyzickému a duševnímu zdraví. Plodnost a schopnost otěhotnění jsou projevem úplné životní síly organismu, dostatku volně proudící krve a životní energie qi. Plodnost je přirozeným vyjádřením těla, že se cítí dostatečně silné na to přijmout a zároveň ze svých vlastních zdrojů živit nový život.

Co je to vlastně bílkovina a jak se v těle chová

Termín „bílkovina“ je obecně nechvalně známý jako kus „flákoty“, kterou blahořečí především vyznavači svalové hmoty. V posledních letech jsou na bílkovině (proteinu) postavené redukční programy jako např. keto dieta, paleo strava a poměrně značnou částí také například low carb – nízkosacharidová dieta.

Stejně jako pro stavbu domu potřebujeme cihly, dřevo, beton a mnoho jiných materiálů, pro stavbu těla potřebujeme BÍLKOVINU! Tělo z ní vyrobí svaly, kosti, orgány, je totiž tvořeno vodou a bílkovinou. Proto je doplňování bílkoviny nezbytné pro zplození nového života, který je opět tvořen vodou a bílkovinou. Bílkovina tvoří bílkovinu! A přestože bílkovinu najdeme téměř ve všech potravinách, řešíme li neplodnost, je na místě dát před sójou přednost pořádnému plátku masa, vajíčkům, zdravým olejům a semenům (o těch někdy v samostatném článku) a horám zeleniny.

Od té doby chodí můj chlap domů s nadílkou viz. foto a vaří ty nejlepší léčivé polévky. Můj dnešní postoj k vegetariánství je takový, že máme každý svou cestu a já změnila na pár let směr, který mi neprospěl. Možná kdybych se byla bývala tenkrát nerozváděla, možná kdybych neměla nadmíru fyzické zátěže. Vše jsou to ale jen domněnky a zamýšlet se nad nimi ztrácí smysl a ubírá drahocenný čas :).

Proto radím vám všem, které se o mimčo snažíte, dejte na sporák vařit vývar z kostí a kořenové zeleniny. Nechte ho pěkně pomalinku jen tak pobublávat, třeba i celou noc. A mezitím, než se vám polévka uvaří, zkuste se zamyslet nad tím, co a v jaké podobě si pouštíte do oběhu. Někdy i nejlepší úmysl může být překážkou k cíli :).

A pokud se Vám článek líbil, nestyďte se dát mu lajk, nebo ho poslat dál  🙂

Sdílej tento článek

Další čtení na blogu

Nezařazené
Karolína Molinari

Zázračná síla Ómování

tradice říká, že rozezvučením mantry Óm začal vznikat Vesmír. Óm je údajně prapůvodem všeho, naším počátkem. Slovo pochází ze sanskrtu a je překládáno různě. Nejčastěji však jako zdroj,

Pokračovat ve čtení »