Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/d/3/d326f219-ce94-40cb-94e8-6e37b03a04c2/karolinamolinari.cz/web/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Když si (pupík) načančám | Karolína Molinari

Když si (pupík) načančám

23. dubna 2021

Pamatuji si, jak nám při studiu čínské medicíny na jedné z přednášek doktorka Vančuříková říkala, že až za námi budou chodit pacienti, objeví se vždy nějaké období, kdy se bude opakovat jeden konkrétní syndrom. Jestli je to dílem zákona přitažlivosti, netuším, ale děje se to přesně tak, jak řekla. 🙂

Za poslední tři týdny si cestu ke mně na terapii našly ženy, které toho mají společného více než jen konkrétní syndrom. Když se mi objevily tři v týdnu, řekla jsem si, že souhra náhod sehrála roli. Když se mi ale včera setkaly tři během jednoho dne, řekla jsem si „mám, a měla bych k tomu co říci”. Dvě z těchto dívek  pro dnešek pojmenuji Růženka a Lada.

Syndrom polycystických ovárií (PCO)

Tahle nechvalně známá diagnóza trápí většinou ženy do 30 let, tedy ve fertilním věku. Konkrétně jde o to, že folikuly, které by se za normálních okolností měly vlivem hormonů hypofýzy uvolnit a stoupat k povrchu vaječníku, kde prasknou a uvolní vajíčko, tak vlivem hormonální nerovnováhy neučiní. Vaječníky se postupně plní folikuly, které neprasknou a mohou se i zvětšovat. Tenhle proces bývá bolestivý a nese s sebou řadu dalších symptomů.

Patří k nim např. neplodnost, absence ovulace, estrogenová dominance a také zvýšené hodnoty mužských hormonů. Neplodnost a PCO jsou tedy prvním spojením těchto žen.

Načančaný pupíček

Asi už tušíte, kam vede nadpis dnešního článku a co je tím druhým spojením. Piercing v pupíku je ozdoba, která může mít na plodnost špatný vliv.

Přímo v pupíku se nachází akupunkturní bod CV8 – Shenque. Leží tedy na přední střední čáře, jejíž jiný název je dráha početí – renmai. Do bodu CV8 je striktně zakázáno vpravovat jehly nebo ho jakkoliv jinak perforovat. Je to bod, který je rád hýčkán, opečováván, ať už moxováním  nebo teplem z infrafialové lampy. Také je možné Shenque stimulovat jemnou masážní technikou tuina.

Ren v čínštině̌ znamená směr, úkol, počít život a živit plod. Tato mimořádná dráha kontroluje životní cykly – u žen sedmileté, u mužů̊ osmileté. Tady vidíme určitou paralelu s objevy západní vědy, které dnes popisují fakt, že každých sedm let lidský organismus kompletně̌ projde obměnou všech buněk. Podobně je tomu i na úrovni našeho psychosociálního prožívání. Sedmileté intervaly se projevují změnami vztahů, přátel, růstem a proměnou našeho “já”. Jako malý test si můžete udělat takovou svou vnitřní inventuru, jak vypadají Vaše sedmiletky? 🙂 Je z nich cítit flow, nebo stagnace?

Dráha renmai zajišťuje životní funkce – dýchání, trávení a reprodukci. Svou jangovou kvalitou zajištuje pohyb substancí (krve, lymfy a tělesných tekutin yinjie). Pro své napojení na jinové dráhy těla bývá nazývána mořem jinu, protože obhospodařuje veškerou jin těla (rozuměj to, co je hmotné – krev, svaly, kosti, kůže – zkrátka to, na co si můžeme sáhnout). Jin jakožto základní hmotný substrát je zásadní pro početí nového života. Proto dráha renmai souvisí a přímo zodpovídá za plodnost. Její částečné umístění v oblasti břišních orgánů a zejména u žen její průběh dělohou zcela jasně definují její důležitosti pro zrod nového života. Při narušení funkcí dráhy renmai proto často vzniká neplodnost!

Růženka se mi v průběhu terapie svěřila, že ji na možný problém v souvislosti s piercingem upozorňovala i její lékařka na hematologii. Pacientka se na hematologii léčí s anémií. Anémie je z pohledu západní medicíny chudokrevnost, respektive snížená přítomnost hemoglobinu v krvi.

Z pohledu východního jde defacto o totožný pojem, známý jako prázdnota krve – xue xu. Znamená to, že krev nemá výživu a pokud nemá výživu, neposkytne ji organismus případnému těhotenství, protože ji uchovává především pro vlastní potřeby. Výživa plodu už je luxus navíc, který si tělo nemůže dovolit.

Lada, která má syndrom PCO a ruku v ruce s ním extrémně vysoké hodnoty luteinizačního hormonu, má logicky anovulační cykly. Tedy neovuluje. 

Probraly jsme spolu pupík a Lada si vzpomněla, že před rokem piercing na nějakou dobu z pupíku vyndala, tenkrát zkrátka neměla chuť ho nosit. Až teď zpětně, když jsme se na něj zaměřily, si Lada vzpomněla, že tehdy začala menstruovat pravidelně.

Domluvily jsme se, že pupík zase odzdobí jak vánoční stromeček a počkáme, co na to cyklus. K tomu začne užívat směs na doplnění yin od profesora Leunga. Záměrně neuvádím, o kterou směs se jedná, aby nedošlo k hromadnému a zaručeně mylnému užívání. Právě proto, že každá žena je jiná a každá potřebuje jiný směr fytoterapie. Stejným směrem jsme aplikovaly také akupunkturní sestavu a domluvily se na návštěvě po 14 dnech.

A jak to bylo dál?

Lada přišla na terapii celá rozzářená. Je to ten typ holky, z které vždy sálá energie, ale tentokrát to bylo jiné. Hned u dveří hlásila „Káji, já měla ovulaci!!!“ A to je krásná zpráva, která sice ještě nemá dvě ruce a dvě nohy, ale je to minimálně sdělení o tom, že tělo začíná prosperovat. 🙂

Očima západu aneb dlouhá, tenká, bílá linie zvaná linea alba

V kontextu integrální anatomie myofasciálních meridiánů (tedy kanálů, směrů, linií, energetických proudů), která tělo vnímá jako jeden sval s cca 600 kapsičkami, je přímo pod pupíkem jedna z největších tělesných fascií linea alba. Je rozepjata mezi stydkou a hrudní kostí a u štíhlých lidí je linea alba viditelná i skrz kůži. Díkybohu dávno minuly doby, kdy se fasciím přisuzovala jen funkce jakéhosi obalu svalu a chirurgové je šmikali hlava nehlava tak, aby došli k cíli hlouběji a dále. Posledních pár let je fasciální systém zkoumán a je to systém vskutku neuvěřitelný. Fascie jsou jako pavučinová síť – doslova jsou tělesnou inteligencí pohybu. V okamžiku narušení energetického proudu v renmai tedy omezujeme zásobení celého středu těla. Ale protože se bavíme o integrále, může dojít k reakci na straně těla opačné.  I něco tak malého jako je ozdoba v pupíku pak může narušit tensegritu těla (z angličtiny tension – tenze a integrity – soudržnost).

Pupík je náš prenatální provianťák

to právě on je branou, kterou do nás proudí zdroje od početí až do příchodu na svět. A tak stojí za zvážení, jestli dává smysl ho prošpendlit skrz na skrz a nebo naopak zvolit cestu hýčkání:). 

A pokud se Vám článek líbil, budu ráda, když mu dáte svůj palec nahoru 🙂

Sdílej tento článek

Další čtení na blogu

Nezařazené
Karolína Molinari

Zázračná síla Ómování

tradice říká, že rozezvučením mantry Óm začal vznikat Vesmír. Óm je údajně prapůvodem všeho, naším počátkem. Slovo pochází ze sanskrtu a je překládáno různě. Nejčastěji však jako zdroj,

Pokračovat ve čtení »