„Mami, já jsem tak unavená“, říká mi moje prostřední – 17 letá dcera Johanka. Jako bonus dodává „a bolí mě záda, už jsem asi stará“.
Společně se tomu sice zasmějme, ve skutečnosti ale tohle rozpoložení není dnes v jejím věku výjimkou. Pocit nedostatku energie totiž popisuje valná většina žen, které řeší svou neplodnost. „Já se už unavená narodila“, mi nedávno řekla jedna z nich, a ve mně tak dozrál čas napsat článek o slezině.

„Nikdo jiný než slezina Vám nikdy nic nedá“, hučel do nás při studiu čínské medicíny doktor Bílek a hučel to do nás opakovaně a důrazně.
Když jsem před pár lety byla se svou starší dcerou Terezkou právě u doktora Bílka, nevěřícně kroutil hlavou, že tak vyčerpaného člověka dlouho neviděl. Tenkrát jí bylo 18 let.
Dnešní článek je tedy o únavě a jednom z jejich pramenů. Také je ale o tom, proč je častým společným znakem žen, které se pokouší otěhotnět.
Proč právě slezina má z pohledu TČM takovou důležitost, když z pohledu západu se jedná o orgán, který k životu nepotřebujeme? A jak souvisí s plodností?
Slezina je metabolický zdroj
Mezi její funkce patří schopnost pozvedat vzhůru a přeměňovat – proto při její nedostatečnosti může docházet k výhřezům (prolapsům) konečníku nebo dělohy. Zároveň ale také k neudržení plodu. Vše, co zpracovává slezina se pojí s naší vrozenou energií – esencí Jing, která je uskladněná v ledvinách a právě na kvalitě spojení těchto dvou orgánů závisí v mnohém kvalita našeho žití.
Ledviny a jejich esence Jing mají zásadní vliv pro plodnost. Pokud je však esence vyčerpávána, a je jedno, jestli neustálým stresem, špatnou životosprávou, nadměrnou fyzickou zátěží a minimem odpočinku, slezina nestíhá ledviny podporovat a pomalinku začíná narůstat disbalance. Jinými slovy řečeno Ne – rovnováha. Rovnováha tedy chybí a nůžky se pomalinku (někdy zcela nenápadně) rozevírají.
Slezina se vlastně chová jako taková úrodná matička země a také k elementu země náleží. Stará se o úrodu – o výživu a podporu funkcí ostatních orgánů právě tím, že pro ně obstarává – generuje energii z přijaté stravy a tekutin, ale také z mentálních podnětů a procesů. Vše, co do nás z vnějšího světa proudí, vše co absorbujeme, to slezina zpracovává.
Vnímejte řeč svého těla a snažte se ji uposlechnout!
Slezina je orgánem, pod jehož dikci spadají svaly, a přestože my ženy máme svalovou výbavu menší než muži, nějaký ten sval bychom mít měly :). Zkuste se tedy podívat na své tělo. Je pevné a kompaktní anebo pastózní a měkké.
Zůstává důlek na kůži, když ji na pár sekund stlačíte prstem?
Argumentem tady není „jsem tlustá, proto svaly nemám anebo nejsou vidět“. I žena s nadváhou může mít dobrou svalovou výbavu. I hubená žena může být pastózní.
Pro akupunkturistu je takové tělo jakoby naplněné vzduchem. Zkrátka aplikuje jehlu a pocitově projíždí do balonku.
Slezina je dále orgánem, který nemá rád dlouhé přemýšlení, respektive přemítání. Je to ten stav mysli, kdy si v sobě dokola ve smyčce točíme nějaké téma, které nás vyčerpává do úmoru. Nebo když skáčeme z jednoho tématu na druhé a hlavu zkrátka né a né vypnout – dokonce ani při pozici mrtvoly na konci jógové lekce. Oči zůstávají dokořán a myšlenky lítají. Takhle tedy správná mrtvola nevypadá, co myslíte :)?
Jeden den zkuste pozorovat své myšlenky – budete překvapené, jaký mají náboj!
Naše mentální činnost je prostor, kterým se denně pohybuje okolo 60.000 myšlenek. Navíc 80% těchto myšlenek jsou myšlenky nepodporující, negativní. To už je řádný nárok na energii (glukózu) pro mozek. A kdo mu ji zajistí? SLEZINA! Tedy pokud není oslabená.
Jak ale prospět své slezině, abychom se nemusely cítit jako teenager těsně před smrtí? Na prvním místě je strava!! Ale aby to nebylo moc jednoduché a paušální, potřebujeme znát svou konstituci. Jinou stravu bude vyžadovat podchlazená slezinka choulící se v podžebří subtilní ženy a jinou stravu bude vyžadovat slezina, která je v těle statného mužského ze všech stran obklíčená vlhkem, hlenem a tukem.
Obecně se dá říci, že má slezina ráda sladké. Všem milovnicím makronek a medovníků se teď možná rozsvítil svět :). Bohužel ho musíme nechat zhasnout – bílý cukr slezina naopak nesnáší.
Nejvíce tedy slezině vyhovuje typově dětská strava. Pro představu jsou to všechny možné kašičky a zeleninovo masová pyré malých batolat- za takové pokrmy Vám Vaše slezina poděkuje – Vaše chuťové buňky už asi méně :). Slezině chutná všechno, co je tak trochu mdlé. Vše, co má přirozeně sladkou chuť. Tedy například rýže, batáty, dýně.
Jedná se o přirozeně se vyskytující polysacharidy a flavonoidy. Polysacharidy jsou složité cukry, které vznikají spojením těch jednoduchých do dlouhých řetězců. Když je sníme, nevyletí naráz krevní cukr a s ním i naše skvělá nálada, aby to pak v zápětí mohlo opět žuchnout dolů. Naopak se uvolňují pomalu a jsou zásobárnou glukózy pro naše tělo.
Dnešní doba a její kulinářský proud je založený na zvýraznění chutí. Už nám nestačí ty obyčejné přirozené, a tak má téměř každé jídlo svůj pytlíček na suchý zip s příslušnou kořenící směsí. Kdopak z Vás si dnes ještě pochutná třeba jen na čisté rýži s máslem? Nebo na bramborách s tvarohem? Nabídka je lákavá a gastronomie je fenoménem dnešní doby. Slezina ale miluje OBYČEJNOST, a tahle obyčejnost pak nese plody.
Co Vám řekne prodejce elektroniky, když budete žádat o radu, jestli zvolit pračku, nebo pračku se sušičkou? Vždycky Vám doporučí produkt, který má méně funkcí a potažmo méně potencionálních poruch. Platí to i v jídle – čím více ingrediencí a stimulantů, tím více trávicích enzymů musí tělo vyslat do akce.
CO SLEZINĚ ŠKODÍ?
- Bílý cukr, hnědý cukr – zkrátka jakýkoliv cukr. Neexistuje jediný tělu prospěšný důvod, proč cukr konzumovat.
- Ani ovoce se svou fruktózou není to pravé pro slezinu. Dávno už víme, jak moc cukr škodí a přesto patří mezi první příkrmy, které dávají maminky dětem v podobě ovocných přesnídávek nebo kapsiček, které jsou vlastně jen cukerným koncentrátem. Když pominu fakt, že obsah je často starší než samo dítě, že některé druhy obsahují nepovolené pesticidy, pak ani poté nevidím jakýkoliv prospěch pro zdraví dítěte v pokrmu, který je fruktózovou bombou. Ovoce je sem tam fajn, mnohem větší službu ale tělu udělá zelenina, v které se cukr v přirozené formě také nachází, stejně tak i vláknina, vitamíny a minerály.
- Slezina nesnáší chladné potraviny, mléčné výrobky, zmrzlinky, studené nápoje – bohužel sem patří i vínečko (zase to ovoce) a kávička, jak jinak :).
CO SLEZINĚ PROSPÍVÁ?
Slezině dělá dobře teplá a upravená strava. Vhodné jsou tak polévky a dokonce i teplé snídaně. Vždy je lepší jídlo tepelně upravit (vařením či dušením). Zároveň je důležité nejíst na noc, ale nejlépe 4-5 hodin před spánkem.
Jak se v těle manifestuje slezina, která je oslabená?
Zdraví sleziny můžou na první pohled prozradit rty. Plné a svěží rty, které mají červenou barvu poukazují na zdravou slezinu. Naopak popraskané, povadlé rty, které jsou navíc bez barvy (nemají ducha Shen) nás můžou varovat, že slezina strádá!!!

Další symptomy související s oslabenou slezinou.
- poruchy trávení – může se objevit obezita nebo nadměrná štíhlost
- časté noční močení nebo naopak snížené močení
- hormonální poruchy – nepravidelná menstruace
- rozpraskané rty, opary, afty
- nechutenství
- nadýmání
- závratě, zatmění před očima, krvácení z nosu
- bušení srdce
- bolest v levém podžebří (zde je slezina anatomicky uložena), kdy bolest může vystřelovat až do ramene
- snížená imunita
- dechové potíže
- pocit těžkých nohou
- pocit tahu z podbřišku dolů – hlavně při menstruaci
- poruchy krvetvorby (mohou praskat žilky)
- tvorba modřin a podlitin
- tupá bolest hlavy na čele
- nestrávené zbytky potravy ve stolici
- pocit chladu v podbřišku, studené ruce a nohy
- hemeroidy
- zvýšená chuť na sladké, převážně pro získání energie
- bolest v břiše, která povoluje při tlaku
- nateklý bledý jazyk s silným, tučným povlakem
- červený sušší jazyk
- silná bolest žaludku, nadbřišku
- pocit hladu, ale nechuť jíst
- sucho v hrdle, v ústech
- povrchní otoky
Moc zákazů a příkazů ale škodí, a stres který organismus zažívá při odpírání milovaných pochutin se může podepsat na zdraví hůř, než jejich samotná konzumace!!
Já osobně vyznávám režim „hříšných víkendů“. Dávám si do nosu a bez výčitek sním nálož borůvkového koláče od partnerovi mamky, dopřeju si víno a hojnost, a v týdnu poté dodržuju odlehčený režim (mimochodem když už ovoce, bobuloviny jsou pro svůj nízký poměr fruktózy top volbou) . Nemám pak pocit, že něco nesmím, nebo naopak že svému tělu permanentně škodím a pravdou je, že po takovém víkendu se vždycky těším, že zase uberu plyn.
(A protože nejsem světice, tak se umím naopak po náročném, asketickém týdnu na takový bezambiciózní víkend plný mlsání těšit :))).

A jak je na tom Vaše slezina. Je plná sil a vitální životní síly, nebo se vidíte v některém z popisů výše? 🙂