stitna-zlaza-v-ohrozeni

Štítná žláza v ohrožení

13. července 2022

Poruchou štítné žlázy aktuálně trpí přibližně půl milionu lidí v případě snížení funkce a kolem 100 000 lidí v případě zvýšení funkce. AŽ 8x ČASTĚJI PORUCHOU FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY TRPÍ ŽENY a štítná žláza se tak stává ohroženým druhem, který zaslouží zvýšenou pozornost a ochranu. V kontextu zdraví ženy zodpovídá za plodnost – míru energie – stav vlasů, nehtů a kůže aj. Podporuje doslova každou buňku v těle!!!

Můj další osobní příběh je právě o štítné žláze – v mém případě její snížené funkci. Osobní zkušenost je pro mě takovou pokladnicí pochopení příběhů, trápení a situací ostatních žen a v mé praxi má svou nesmírnou hodnotu. Učí mě cítit, jak se třeba cítíš právě TY!

Tea bude mít bráchu 🙂

Na podzim 2021 se nám povedlo počít sourozence (kluka) pro naší vymodlenou Teu. Už před vlastním procesem asistované reprodukce mi vyšly špatné hodnoty štítné žlázy. Nedivím se jí…po těch předchozích 7 IVF už zkrátka ztratila svou orientaci.

Podle krevních testů je moje štítná žláza v útlumu..trpím tedy tzv. hypotyreózou – sníženou funkcí štítné žlázy. Hodnoty, které byly zkoumány pro stanovení diagnózy jsou hormony T3, T4 a TSH!!!. A protože je v těhotenství nárok na hormony ŠŽ zvýšený, začala jsem navštěvovat endokrinologickou poradnu pro těhotné.

Při první návštěvě se mě lékař zeptal na léky, které užívám. Užívala jsem „pouze“ kelp. Lékař byl skvělý – kelp si vygooglil, vyhledal přesný obsah jódu a v užívání mě podpořil. Nad to mi předepsal náhradní hormon štítné žlázy Euthyrox.

Pro ty z vás, pro které je pojem KELP novinkou – jedná se o hnědou řasu, která má nejvyšší obsah jódu napříč přírodou. Ledabyle se povaluje na březích moří od Irska přes Japonsko až po Kanadu. NIcméně jak se dočteš dál, zdraví štítné žlázy se netočí jen kolem jódu.

První trimestr jsme vyhráli a pocit vítězství zesílil..

O vánocích jsme s Jirkou vytiskli rodičům přání s ultrazvukem, inkriminované tři měsíce už byli za námi a já měla vnitřní jistotu, že těhu krásně prospívá tak, jako má tři předchozí vydařená těhotenství.

Po dlouhé době jsme si zajeli na Šumavu, kterou milujeme v zimě, v létě, na kole, na běžkách 🙂 tentokrát s kočárkem a sáňkami. Já dělala Jířovi a malé Čajdě takový funící doprovod, narůstající progesteron mi bránil v rychlejším pohybu. Zkrátka víkend nádherňajs 🙂

V neděli večer po návratu jsem začala špinit, pak krvácet a pak nastoupila do nemocnice na kyretáž pro zamlklé těhotenství – Vesmír zkrátka rozhodl. Vrátila jsem se domů, popili jsme, poplakali a já stála před rozhodnutím, jestli se do té ztráty nořit, přemýšlet o ní horem dolem, překrucovat, hledat odpovědi, které neexistují, plýtvat svou kapacitu časovou i energetickou tam, kde není zpětná vazba ANEBO změním směr!!!

Odjezd na Zanzibar

Ještě tentýž večer jsem se Jíři zeptala, jestli by zvládl hlídat dva týdny naší tehdy 18 měsíční Teu. Znamená to při jeho pracovní náplni značné harakiri, ale bez váhání souhlasil – mám po svém boku skvělého chlapa, který si pořád připomíná, čím mé tělo muselo projít, aby dnes mohl v náručí držet malou Teu :). Navíc hodně pomohla Jirky mamina a já tak mohla začít s restartem pro svou štítku 🙂

Uspořádala jsem absolutně bleskový jógový zájezd na začátek března, s cílem dát se do kupy. Navíc po covid období už mělo naše stálé cestovatelské jádro absťák a Zanzi byl v obležení Čechů poměrně vstřícnou destinací ve smyslu různých omezení.

 

Můj štít je dnes v pořádku.. JAK A PROČ TO TAK JE?

Na Zanzibaru jsem své tělo maximálně hýčkala. Můj jídelníček se skládal ve valné většině z ryb, zeleniny a ořechů. Minimalizovala jsem maso, pečivo, mléčné výrobky a ovoce (i přes svou lásku k maraquji, mangu atd., jsem ovoce eliminovala na 1 ks denně po ránu).

Přestože už dnes nejsem takovým zastáncem hyperventilačních dechových technik, několikrát během pobytu jsem praktikovala sestavu hormonální jógy dle Dinah Rodriguez.

Nad to vše jsem ale užívala a nadále užívám vitamíny a minerály, které přímo souvisí s tvorbou vlastních hormonů štítné žlázy. Často je právě nedostatek těchto prvků příčinou neoptimálních hodnot hormonů ŠŽ.

 

Čti dál a dozvíš se, proč jsou tak důležité 🙂

Jak funguje štítná žláza?

O štítné žláze je vždy potřeba uvažovat ne jako o jednotlivé žláze s vnitřní sekrecí, ale jako o funkční soustavě – ose HYPOTHALAMUS – HYPOFÝZA – ŠTÍTNÁ ŽLÁZA.

Dovolím si použít příměr doktorky Amy Mayers, která hypothalamus připodobňuje k řídícímu letového provozu.

Je to takový zaneprázdněný manažer, který neustále monitoruje příchozí údaje, a na základě jejich vyhodnocení pak rozdává příkazy nižším důstojníkům. Jeho přímým podřízeným je žláza velikosti hrášku – hypofýza. Přes tuhle žlázu komunikuje hypothalamus se štítnou žlázou. 

Hypothalamus tedy kontroluje hodnoty hormonu štítné žlázy TSH v krvi. Při jeho nízké hodnotě vyšle kurýra do podvěsku mozkového – hypofýzi.  Ta reaguje vysláním dalšího kurýra s hormonem TSH již přímo ke štítné žláze. Ta následně reaguje uvolněním svých vlastních hormonů T3 a T4.

T3 volný je právě ten hormon, který je zásadní pro všechny buňky těla. T4 je pak jakýsi rezervoár, z kterého s v případě nedostatku T3 vytvoří.

K tomu , aby mohlo dojít k přeměně T4 na T3 ale musí tělo disponovat dostatkem minerálů selen, zinek, železo. Tyto minerály ke své práci potřebuje enzym dejodáza. Ten oddělí jeden vnější atom jódu z T4 a na světě je letadélko T3. Tento volný hormon už potom putuje přímo k buňkám celého těla, kde má na starost podporu buněčných elektráren – mitochondrií. 

Homon T3 = energetický ZDROJ!

Jak jsi na tom s energií TY? A máš vůbec představu, jak se daří Tvé štítné žláze?

Svým tvarem připomíná motýla. Je malá, přesto svým posláním a funkcí nesmírně vzácná. Na její hormony se spoléhají doslova všechny buňky lidského těla, a tak si zaslouží si naši úctu a péči. Za ni nás na oplátku  chrání a tvoří štít tělesného zdraví.

Pokud Ti dává smysl můj článek a chceš se dozvědět víc nejen o štítné žláze, ale celkově o ženském tělesném, duševním a potažmo hormonálním zdraví, sleduj můj IG, kde se dozvíš jedna tipy pro zdraví, jednak aktuální termíny mých workshopů.

Od ❤️,

Karolína Molinari

 

Sdílej tento článek

Další čtení na blogu

Nezařazené
Karolína Molinari

Zázračná síla Ómování

tradice říká, že rozezvučením mantry Óm začal vznikat Vesmír. Óm je údajně prapůvodem všeho, naším počátkem. Slovo pochází ze sanskrtu a je překládáno různě. Nejčastěji však jako zdroj,

Pokračovat ve čtení »